A A A
Print
Pieaugušo uzturs

Gados vecāku slimnieku uzturs

 

Gados vecākiem cilvēkiem iemsels nepielnvērtīga uztura uzņemšanai bieži vien ir nespēks un intereses trūkums, kā rezultātā zūd vēlēšanās rūpēties par uzturu, kā arī taupīgums vai nepietiekami līdzekļi. Turklāt organismā, kas noveco, notiekošo pārmaiņu dēļ pasliktinās uzturvielu uzsūkšanās, izmainās garšas izjūta un pazūd apetīte.

 

Zobu trūkums rada košļāšanas problēmas. Vecāki cilvēki biežāk slimo, bet katra slimība pasliktina apetīti; reizēm vērojama arī pilnīga atteikšanās no ēdiena pat cilvēkiem tik ierastās saaukstēšanās gadījumā. Ja jaunāki cilvēki pēc izveseļošanās atkal sāk uzņemt ierasto uzturu, vecāki cilvēki nereti nespēj atsākt atbilstošas pārtikas uzņemšanu.

 

Slikts uzturs vai neregulāra pārtikas uzņemšana var izraisīt ķermeņa masas krišanos, muskuļu vājumu un fiziskā stāvokļa pasliktināšanos. Mazākas organisma noturības dēļ vecāki cilvēki ir uzņēmīgāki pret infekcijām. Nepilnvērtīgs uzturs pasliktina visu iekšējo orgānu darbību.

 

Kā palīdzēt?

Ir svarīgi pievērst uzmanību maltīšu skaitam un kvalitātei. Ir jāparūpējas par pievilcīgu pārtikas izskatu, ja iespējams, mudināt slimnieku ēst pie galda. Nespējīgām personām ir svarīgi palīdzēt iegādāties un pagatavot ēdienu, bet nepieciešamības gadījumā arī pabarot cilvēku.

 

Ja slimnieks var ēst pats

Pārtika (4-5 reizes dienā) ir jāgatavo no dabiskiem produktiem: liesas gaļas, zivs, piena, vārītiem dārzeņiem un ar B grupas vitamīniem bagātiem produktiem (melnā maize, putras). Grūti pārstādājami produkti (pupiņas, kāposti), kā arī cepti, ilgi kuņģī stāvoši produkti nav ieteicami. Vecākus cilvēkus bieži vien nomoka aizcietējumi, tāpēc uzturā noteikti ir jāiekļauj produkti, kuros ir daudz šķiedrvielu (dārzeņu sulas, žāvēti augļi).

 

Ja nav apetītes

Iesakām ēst mazām porcijām un bieži (6-7 reizes dienā). Lai ar pārtiku tiktu uzņemts lielāks olbaltumvielu un kaloriju daudzums, pārtikai var pievienot specializētos pārtikas produktus. Šķidros produktus (piem.., Nutridrink) var malkot starp ēdienreizēm vai aizstāt ar tiem ēdienreizi.

Gadās, ka vecākam cilvēkam ir grūtības ar rīšanu, tāpēc ir riskanti barot orāli (aizrīšanās risks). Tādējādi var palīdzēt zondes ievadīšana caur degunu kuņģī vai zarnu traktā. Ja tiek plānota ilglaicīga barošana caur zondi, būtu jāapsver doma par barošanas stomu (gastrostomu).

 

Tavam tuvākajam, iespējams, ir nepietiekams uzturs, ja:

Viņš dzīvo viens un viņam ir kustību traucējumi, roku tirpšanas problēma, vājš ķermenis, košļāšanas problēmas, demence, ir apātisks, reti ēd siltu un daudzveidīgu uzturu, viņu nomoka vecākiem cilvēkiem raksturīgas slimības, ja viņam ir bija operācija vai viņš ir gulējis slimnīcā. Pazīmes, kas rada satraukumu, ir nespēks, svara zudums un apātija.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.