A A A
Print
Hroniska obstruktīva plaušu slimība

Uzturs hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) gadījumā

 

HOPS jeb hroniska obstruktīva plaušu slimība ir neārstējama elpošanas sistēmas slimība, kuru dēvē arī par hronisku bronhītu jeb emfizēmu. HOPS rada bronhu sašaurinājumu, kas traucē gāzu apmaiņu plaušās un audos, elpošanai kļūstot smagākai. Slimība ir progresējoša, bet izmaiņas, ko tā rada plaušās, ir gandrīz neatgriezeniskas. Galvenais slimības iemesls ir smēķēšana. Ar šo slimību var saslimt ne tikai ilglaicīgi smēķētāji, bet arī pasīvie smēķētāji.

 

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem šobrīd HOPS ierindojas nāvējošu slimību saraksta ceturtajā vietā. To apsteidz tikai, piemēram, plaušu karsonis, insults un infarkts. Polijā HOPS slimnieku skaits sasniedz 2 miljonus, katru gadu no šīs slimības nomirst 15 tūkstoši cilvēku (sk. senior.pl).

 

HOPS gadījumā vismokošākais simptoms ir aizdusa – pacients nevar ieelpot gaisu un ipūst to no plaušām izelpojot. Elpošanas traucējumi rada ēšanas traucējumus, tāpēc nepietiekama uztura dēļ krītas ķermeņa masa, kas bieži vien ir ar HOPS saistīta komplikācija. Nepietiekams uzturs ilgā laika periodā ir cieši saistīts ar neveiksmi ārstēšanā un lielāku nāves risku. Tāpēc pareiza uztura ieteikumu ievērošana ar HOPS diagnozi ir ļoti svarīga ārstēšanas procesa sastāvdaļa.

 

HOPS slimniekam elpot ir daudz grūtāk nekā veselam cilvēkam, tāpēc arī viņš patērē daudz vairāk enerģijas. Lai arī atbilstošs uzturs nevar izārstēt HOPS, tomēr palīdz pacientam justies labāk, nodrošina vairāk spēka elpošanai un ikdienas darbībām. Labs uzturs palīdz cīņā ar elpceļu infekcijām, kas HOPS pacientus diezgan bieži skar.

 

Ja ir uzstādīta HOPS diagnoze vai ir cita plaušu slimība, ir noteikti jāievēro tālāk redzamos uztura noteikumus:

 • Atbilstošas ķemeņa masas uzturēšana

 

Ja pacientam ir liekais svars, elpošanas laikā viņa sirdij un plaušām ir jāstrādā smagāk. Un pretēji – cilvēks, kura uzturs nav pilnvērtīgs, jūtas vājš, noguris un var būt uzņēmīgāks pret elpceļu infekcijām. Infekciju dēļ elpošana kļūst vēl jo grūtāka, tāpēc HOPS simptomi vēl vairāk saasinās.

 • Ķermeņa masas kontrole

 

Svēršanās reizi nedēļā palīdz kontrolēt ķermeņa svaru. Ja pacients lieto diurētiskos līdzekļus vai steroīdus, ķermeņa svars ir jākontrolē katru dienu. Ja ķermeņa masas svārstības (te palielināšanās, te samazināšanās) sasniedz 1 kg dienā vai 2,5 kg nedēļā, noteikti jākonsultējas ar ārstu.

 • Šķidruma lietošana lielos daudzumos

 

Ja vien ārsts nenorāda citādi, pacientam katru dienu ir jāizdzer no 6-8 krūzēm dzēriena bez kofeīna. Tas palīdz šķīdināt plaušu sekrētu un atvieglo atklepošanu. Daži pacienti sagatavo dienas šķidruma normu atsevišķos traukos, kas viņiem palīdz sadalīt nepieciešamo šķidruma daudzumu vienādās devās visai dienai. Vakarā uzņemamais šķidruma daudzums būtu jāsamazina, lai naktī nebūtu jāceļas un vairākas reizes jādodas uz tualeti.

 • Patērējamā sāls daudzuma samazināšana

 

Pārmērīgas sāls uzņemšanas dēļ organisms aiztur ūdeni, kas vēl vairāk apgrūtina elpošanu. Lai samazinātu patērējamās sāls daudzumu, tā nebūtu jāpievieno ēdieniem, kurus gatavojam, un rūpīgi jāpēta pārtikas produktu etiķetes. Ja sāls daudzums pārsniedz 300 mg vienai produkta porcijai, tāds produkts nebūtu lietojams.

 • Izvairīšanās no produktu lietošanas, kas rada pārēšanos un vēdera pūšanos

 

Pārēdoties ievērojami palielinās kuņģis, kas apgrūtina elpošanu. Gāzēti dzērieni vai tādi produkti, kas rada vēdera pūšanos, piemēram, zirņi, pupas, puķu kāposti vai kāposti, arī rada kuņģa uzpūšanos. Izņemot minētos produktus un dzērienus no savas ēdienkartes, atvieglosit elpošanu.

 

 • Ēšana mazākām porcijām, bet biežāk

 

Ja pacientam ķermeņa masa nav pietiekama, viņam ir jāēd biežāk, bet mazākām porcijām; ēdieniem ir jābūt kalorijām bagātiem, kas palīdzēs nodrošināt organisma vajadzības. Kuņģa nepārpildīšana ar lieliem pārtikas apjomiem atvieglos elpošanu. Pacientam ar pārtiku ir jāuzņem attiecīgs kaloriju daudzums dienā. Var palielināt pārtikas enerģētisko vērtību, pievienojot saldo krējumu, sviestu, eļļu vai riekstu sviestu.

 

Pacientiem, kuriem pietrūkst svara, iesakām dzert pārtikas produktu Nutridrink, kura nelielā daudzumā ir liela enerģijas deva un visas nozīmīgākās uzturvielas.

 • Atbilstoša šķiedvielu daudzuma uzņemšana ar pārtiku

 

Ar šķiedrvielām bagāta pārtika, piemēram, dārzeņi, klijas, rīsi, graudaugi un augļi, atvieglo gremošanu, sekmē nepārstrādājamo uzturvielu kustību pa zarnu traktu. Dienā noteikti jāuzņem 20-35 gramus šķiedrvielu.

 

Pārtika sniedz ķermenim enerģiju jeb degvielu, kas ir obligāta dzīvības uzturēšanai. Cilvēkam enerģija ir svarīga visam, ko viņš dara, arī elpošanai.

 

Pacientiem ar apgrūtinātu elpošanu nevajadzētu aizmirst par šiem vienkāršajiem noteikumiem:

 • Ēst lēni, maziem kumosiem, sīki sakošļāt. Nesteigties!
 • Izvēlēties produktus un ēdienus, kurus ir viegli sagremot un norīt.
 • Ēst biežāk, taču mazākām porcijām: 3 lielāku porciju vietā apēst 6 mazākas porcijas.
 • Centieties nedzert par daudz šķidruma ēšanas laikā – uzdzeriet pēc ēšanas, lai ēšanas laikā nepārpildītu kuņģi.
 • Ēdiet sēdus pozīcijā ar taisnu muguru.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.