A A A
Print
Insults

Slimnieku uzturs pēc insulta

Smadzeņu insults – pēkšņs smadzeņu asinsrites traucējums, kuru izsauc asinsvada asiņošana smadzenēs vai trombs smadzeņu asinsvadā. Insulta dēļ var būt locekļu paralīze, redzes pavājināšanās, runas vai citu maņu traucējumi vai rīšanas traucējumi. Ja ir bijis plašs insults, slimnieks parasti nav pie samaņas.

 

Ja cilvēks nav pie samaņas vai viņam ir rīšanas traucējumi, tas nozīmē, ka pārtikas un dzērienu uzņemšana caur muti nav iespējama vai nav droša. Īsi pēc insulta notiek metaboliskās izmaiņas, kas sekmē vielmaiņu, vajadzību pēc papildu enerģijas un paātrinātu organisma olbaltumvielu sairšanu.

 

Nespēcīgi slimnieki paši nevar pagatavot sev ēdienu, nevar lietot galda piederumus, nespēj ēst bez citu palīdzības, tāpēc viņi ir jābaro.

 

Ja slimnieks var ēst, tomēr viņam nav apetītes, ir svarīgi gatavot pēc iespējas dažādus, garšīgus un aromātiskus ēdienus. Ēdienkartē ir jābūt liesai gaļai, zivij, piena produktiem, augļiem un vārītiem dārzeņiem un ar B grupas vitamīniem bagātiem produktiem (melnajai maizei, putrām), kas rada apetīti, uzlabo sirdsdarbību, nervu sistēmas un muskuļu darbību.

 

Būtu jāizvairās no grūti sagremojamiem produktiem (zirņiem, pupām, kāpostiem) un taukos ceptiem produktiem. Ir svarīgi plānot 5-6 vai pat 7 nelielas ēdienreizes dienā. Lai palielinātu olbaltumvielu un kaloriju daudzumu, ēdienus var papildināt ar īpašiem preparātiem (piem., Nutridrink). To var dzert starp ēdienreizēm vai izdzert pēc ēdienreizes.

 

Vissarežģītāk ir ar slimniekiem, kam ir rīšanas traucējumi un kas nevar ēst caur muti, jo var aizrīties. Tādā gadījumā palīdz barošana caur zondi vai stomu.

 

Zondi ievada caur degunu kuņģī maksimāli uz 6 nedēļām, tad tā ir jāmaina Pa stomu, apejot barības vadu, pacientam tiek ievadīta atbilstoši rūpnieciski pagatavota šķidra pārtika. Šobrīd praksē tiek izmantota tikai rūpnieciski pagatavota pārtika tās augstās uzturvērtības, sterilitātes, drošības un lietošanas ērtuma dēļ. Tādai slimnieka barošanai vienmēr ir nepieciešama mediķa uzraudzība.

 

Uzmanību! Insulta slimniekam draud nepietiekams uzturs, ja: attīstās nespēks vai paralīze, apgrūtinātas kustību spējas un pašapkalpošanās, ja ir rīšanas traucējumi, nav atguvis samaņu vai ārstējas slimnīcā.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.