A A A
Print
Parkinsona slimība

Parkinsona slimība ir neiroloģiska slimība. Visbiežāk tā izpaužas pēc 60 gadu vecuma. Šīs slimības simptomi pastiprinās pakāpeniski daudzu gadu gaitā. Sākumā novērojams tikai kustību lēnīgums un kūtrums. Laika gaitā attīstās līdzsvara traucējumi un kļūst aizvien grūtāk veikt ikdienas darbības. Visbiežākie simptomi ir: muskuļu stingums, roku, plecu, kāju un sejas trīcēšana, pasīvas kustības, kā arī balsta un kustību koordinācijas traucējumi.

 

Protams, Parkinsona slimības gadījumā atbilstošs uzturs nespēj apturēt slimības progresu, bet var stiprināt lietojamo medikamentu efektivitāti, kā arī mazināt blaknes, kas saistītas ar medikamentu lietošanu. Turklāt labs pacienta uzturs ir optimāla veselības stāvokļa un labas pašsajūtas obligāts priekšnoteikums.

 

Parkinsona slimības slimniekam nav viegli uzturēt atbilstošu ķermeņa svaru. Pētījumi rāda, ka apmēram pusei slimnieku ir nepietiekams svars jau slimības sākumā. Iemesls tam ir divējāds. Pirmkārt, pārtikas lietošana vai ēšana ir kļuvusi grūtāka, jo pacientam ir grūti lietot galda piederumus, grūti nokost, sakošļāt un norīt pārtiku. Ļoti bieži slimniekam ir traucētas garšas un smaržas izjūtas, viņam ātri iestājas sāta sajūta. Bieži vien slimniekiem ir slikts garastāvoklis. Tādējādi tas viss ietekmē apetīti, un tiek patērēts mazāk pārtikas. Tāpat arī ķermeņa svars krītas lielāka enerģijas patēriņa dēļ; enerģija tiek patērēta patvaļīgām kustībām, roku trīcēšanai, lielākam muskuļu sasprindzinājumam.

 

Lai izvairītos no svara krituma, ir noteikti jāpievērš uzmanība pacienta uzturam.

 

Tā kā slimnieka enerģijas vajadzības ir lielas, bet viņam nereti nav apetītes, viņa porcijām ir jābūt mazām, toties jāēd bieži (vismaz 5 reizes dienā, labāk 6-7) (vislabāk ik pēc 2-3 stundām). Tiek ieteikts lietot viegli sagremojamus (tvaicētus, ūdenī vārītus vai cepeškrāsnī ceptus), pilnvērtīgus (ar nepieciešamo kaloriju un uzturvielu daudzumu), svaigi pagatavotus un apetīti rosinošus pārtikas produktus. Ļoti svarīgi, lai ēdienkarte būtu dauzveidīga. Būtu jāizvairās no trekniem, taukos ceptiem ēdieniem, biezzupām un mērcēm, pārtikas, kas rada vēdera pūšanos, jo tā ir grūti sagremojama un ilgi paliek kuņģī. Slimnieka ēdienkartē būtu jābūt daudz graudaugu produktiem (maizei un tās izstrādājumiem, putrām, makaroniem, kartupeļiem), pilnvērtīgām olbaltumvielām, kas iegūstamas no gaļas un piena produktiem, kā arī augļiem un dārzeņiem (ja slimnieks var ēst, tie būtu jādod gan vārītā, gan svaigā veidā). Daudzveidīgai ēdienkartei būtu jānodrošina slimnieka vajadzību pēc enerģijas, olbaltumvielām un vitamīniem (īpaši svarīgi ir B grupas vitamīni), kā arī oksidantiem.

 

Ja slimnieks tomēr ēd par maz un neatgūst svaru, diēta būtu jāpapildina ar lietošanai gataviem pārtikas preparātiem, piemēram, Nutridrink. Nelielajā tilpumā ir daudz enerģijas un augstas bioloģiskās vērtības olbaltumvielu, kā arī vitamīnu un minerālvielu komplekss. Šis produkts ir šķidrs, kas atvieglo tā lietošanu, jo pacientam nav tas jākož vai jākošļā. Nutridrink pārdod pudelītēs, kuras ir ērti turamas rokās, ar salmiņu, tādējādi to ir ērti pacientam lietot pašam.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.