A A A
Print
Zarnu iekaisuma slimības

Krona slimība – hronisks nespecifisks zarnu trakta iekaisums. Parasti izmaiņas novērojamas tievās zarnas beigu daļā. Slimības sākums visbiežāk novērojams vecumā no 15 līdz 35 gadiem, tomēr pati slimība var parādīties jebkurā vecumā.

 

Tā ir hroniska slimība, kuru pavada simptomu pastiprināšanās (saasinājums) un samazināšanās (remisijas) periodi. Slimības saasinājuma laikā parādās caureja, ēstgribas zudums, sāpes, vājums un pilnīgs spēku izsīkums. No vienas puses, tādējādi tiek uzņemts mazāk pārtikas, bet, no otras puses, tas rada nepietiekamu uzturvielu daudzumu organismā un traucētu to uzsūkšanos, un šī iemesla dēļ attīstās uzturvielu trūkums un organisma nepietiekama uzture. Līdz pat 70% Krona slimnieku ir nepietiekama ķermeņa masa, kas ir ilglaicīga uzturvielu deficīta rezultāts. Nepietiekams uzturs pacientiem ar Krona slimību pasliktina to stāvokli, jo vājina organisma pretestības spējas, bet tā rezultātā zarnu trakta iekaisumu procesi aizvien pastiprinās, brūces dzīst lēnāk.

 

Mēģinot uzlabot pacientu stāvokli un spēcināt organismu, īpaši svarīgi ir uzlabot pacienta uzturu. Slimības saasinājuma laikā atbilstošs pacienta uzturs saīsina atlabšanas periodu, bet, iestājoties remisijai, paildzina laikposmu bez slimības simptomu parādīšanās.

 

Noteikt vienādus atbilstoša uztura noteikumus šai pacientu grupai ir ļoti sarežģīti, jo daudzu produktu panesamība atšķiras. Tāpēc ikviena pacienta uzturam ir jābūt individuāli pielāgotam viņa veselības stāvoklim. Pacientam ir jānovēro sava organisma reakcija uz konkrētiem pārtikas produktiem un jāizslēdz no savas ēdienkartes tos produktus, kas pasliktina pašsajūtu.

 

Tomēr katrai slimības stadijai (saasinājumam, remisijai) ir daži vispārēji noteikumi, kuri pacientiem būtu jāievēro, lai novērstu uzturvielu deficītu, uzņemot sabalansētu uzturu.

 

Slimības saasinājums

 

Parasti šajā laikā ārsts pieņem lēmumu par enterālo vai parenterālo barošanu. Tajā pašā laikā pacients var orāli uzņemt gatavus pārtikas produktus bez šķiedrvielām, piem., Nutridrink – tādējādi uzturvielu trūkums tiek novērsts 2-4 nedēļu laikā.

Pāreja uz ierasto uzturu pēc slimības saasinājuma

 

Pēc iespējas ātrāk būtu jāpāriet uz pārtikas uzņemšanu caur muti. Bieži vien sākumā slimniekam tiek dotas tējas, tumes un pakāpeniski pievienoti citi produkti, baltmaize ar ievārījumu, rīsi, kartupeļi, makaroni, tvaicēti vai cepti dārzeņi un augļi. Šajā laikposmā nevar dot lielu šķiedrvielu, cukura un laktozes daudzumu, no ēdienkartes izslēdzama rupjmaize, biezas putras, piens un piena produkti, kā arī saldumi. Tāpat arī būtu jāizvairās no produktiem, kas uzpūš vēderu (kāpostiem, puķu kāpostiem, brokoļiem, jaunajiem dārzeņiem) un citrusaugļiem. Ja pacienta stāvoklis pieļauj, diēta jāpapildina ar citiem produktiem (liesu gaļu un gaļas produktiem, zivi, piena produktiem, sviestu), lai pārtika būtu olbaltumvielām bagāta un ar lielāku enerģētisko vērtību, kas pacientam ļaus pēc iespējas ātrāk nodrošināt organismam nepieciešamās uzturvielas.

Slimības remisija

 

Šajā laikā pacientam ir jāēd tas, kas viņam garšo, izņemot tos pārtikas produktus, kurus nepanes. Pārtikai ir jābūt viegli sagremojamai. Uzturvielu deficītu, kas radies slimības saasinājuma laikā, ieteicams novērst ar biežām, regulārām, mazām porcijām. Pārtikas produktiem ir jābūt olbaltumvielām bagātiem (liesa gaļa, gaļas produkti, zivis, piena produkti), baltmaize, liesas putras, rīsi, kartupeļi un dārzeņi, un augļi (bez mizas, sēklām vai kauliņiem). Pirmkārt, iesakām tvaicētus vai vārītus, vai folijā ceptus (bez taukiem) pārtikas produktus. Būtu jāizvairās no grūti sagremojamiem, trekniem, eļļā ceptiem, sildītiem, apceptiem produktiem vai pusfabrikātiem. Noteikti jāizņem no ēdienkartes cukurs, jo tas palielina zarnu caurlaidīgumu. Dažiem pacientiem ir nepieciešama sasmalcināta vai sarīvēta pārtika.

 

Ja, uzņemot kalorijām un olbaltumvielām bagātu uzturu, tomēr pacienta svars nav pietiekams, ir noteikti jāapsver pārtikas produktu (piem., Nutridrink), kas nesatur šķiedrvielāas un laktozi, nozīmēšana.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.