A A A
Print
Mukoviscidoze

Mukoviscidoze (cistiskā fibroze) – iedzimta ģenētiska slimība. Mukoviscidozei ir raksturīga traucēta eksokrīno (ārējās sekrēcijas) dziedzeru funkcija. Bieži vien svarīgas pazīmes parādās plaušās un aizkuņģa dziedzerī. Simptomi, kas saistīti ar elpošanas sistēmu, ir sauss klepus, aizdusa, klepus ar biezām krēpām, hroniski bronhīti un plaušu karsoņi. Tajā pašā laikā gremošanas traktā tiek traucēta gremošanas fermentu veidošanās, un tas viss rada gremošanas un uzsūkšanās traucējumus, kas izpaužas kā bieža, taukaina vēdera izeja, vēdera sāpes un vēdera pūšanās.

 

Mukoviscidozes ārstēšanai bez citiem līdzekļiem tiek nozīmēti medikamenti, kas šķidrina biezo sekrētu, antibiotikas, kas neļauj atkārtoties infekcijai, un aizkuņģa dziedzera fermenti. Slimojot ar mukoviscidozi, ātri parādās uztura nepietiekamība, kas bremzē bērna augšanu, neļauj pieaugt svaram un vājina muskuļus – tāpēc atbilstošs uzturs ir ļoti svarīgs. Slimnieku ar mukoviscidozi uzturam ir jābūt ar augstu enerģētisko vērtību, jo salīdzinājumā ar vesela bērna enerģijas vajadzībām nepieciešamība pēc enerģijas pieaug no 30 līdz 100%. Tā kā elpošana ir apgrūtināta, vielmaiņa ir paātrināta, novērojams uzturvielu deficīts, kā arī bieži jācīnās ar infekcijām ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, papildu enerģijas uzņemšana ir obligāta. Uzturam ir jābūt olbaltumvielu bagātam, kas ir obligātas atbilstošai bērna attīstībai un augšanai, kā arī organisma aizsargspēju stiprināšanai.

 

Nodrošināt ķermeņa vajadzības ar uzturvielām nav viegli, ja bērnam bieži vien nav apetītes.

 

Iesakām ēst 5 reizes dienā un papildus mudināt bērnu uzņemt kalorijām bagātas uzkodas starp ēdienreizēm. Uzturam ir jābūt kalorijām un olbaltumvielām bagātam. Katrā ēdienreizē bērnam ir jāuzņem dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas, vislabāk trekna piena produktu veidā (nenokrejots piens, pilnpiena biezpiens, siers, piena dzērieni), kā arī olas, gaļu, putna gaļu, zivis, pārstrādātus gaļas produktus. Pārtikā ir jābūt daudz taukiem (ap 40% no enerģijas ir jāuzņem tauku veidā). Tauku metabolismam tiek patērēts mazāk skābekļa, tādējādi netiek apgrūtināta elpošanas sistēma. Noteikti ir jālieto augu tauki – eļļa, olīvu eļļa, kā arī dzīvnieku izcelsmes tauki – sviests, saldais krējums, kas līdzās enerģijai nodrošina organismu arī ar taukos šķīstošiem vitamīniem. Dažos gadījumos (bieža, taukaina vēdera izeja) iesakām lietot MCT (vidēja garuma ķēžu triglicerīdu) eļļu. Pārtikai arī jābūt ar ogļhidrātiem (putras, graudaugi, makaroni) bagātai. Augļus var uzņemt bez ierobežojuma, bet dārzeņus ierobežotā apjomā, jo tajos nav kaloriju, turklāt lielā šķiedrvielu daudzuma dēļ ātri iestājas sāta sajūta. No ēdienkartes būtu jāizslēdz piens ar zemu tauku procentu un vājpiena produkti, kā arī zupas bez krējuma – jeb produktus ar zemu kaloriju saturu.

 

Ēdienus var gatavot dažādos veidos – vārīt, cept cepeškrāsnī vai eļļā, arī sautēt. Zupas var padarīt biezākas ar miltiem, vai tām var pievienot krējumu. Iesakām ēst biezzupas ar sviestu un olas dzeltenumu. To enerģētisko vērtību var palielināt, tām pievienojot grauzdiņus, krekerus, zirnīšus. Kartupeļus vislabāk pasniegt kā kartupeļu biezputru – ar sviestu un pilnpienu.

 

Ja, neskatoties uz pūlēm, pacienta vajadzība pēc olbaltumvielām un enerģiju netiek nodrošināta, iesakām dot gatavus patēriņam pārtikas produktus, piem., Cystillac vai Nutridrink, kuru nelielajā apjomā ir liels olbaltumvielu daudzums un nozīmīgo vitamīnu un minerālvielu komplekss.

 

Dažos gadījumos (bērniem, kuru augums ir zem 3 procentilēm vai kuru augšanas tempi ir palēninājušies) ir obligāta barošana caur zondi. Tāds barošanas veids ne tikai uzlabo uztures stāvokli, bet arī elpošanas sistēmas funkcionēšanu.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.