A A A
Print
Onkoloģiskā slimība

Onkoloģisko slimnieku uzturs

 

Pacientiem ar onkoloģisku slimību ir raksturīgs svara zudums, kura iemesls ir audzējs, apetītes trūkums un nepietiekama uzturvielu uzsūkšanās. Nepietiekamas ķermeņa masas dēļ gan ķirurģiskā operācija, gan arī radioterapija, gan ķīmijterapija var būt neiespējama. Turklāt personām ar sliktu uzturu draud infekcijas un pēcoperācijas komplikācijas. Vēloties no tā izvairīties, ir nepieciešama uztura terapija, kas var palielināt onkoloģiskās slimības ārstēšanas sekmīgumu.

 

Kā nepieļaut nepietiekamu uzturu?

 

Ir svarīgi pievērst uzmanību ēšanas regularitātei (6-8 reizes dienā), pārtikas daudzumam un kvalitātei. Ēdienam ir jābūt garšīgam, aromātiskam un tādam, kuru pacients vēlas ēst. Ļoti svarīgi, lai ēdiens nodrošinātu vajadzību pēc enerģijas, olbaltumvielām, vitamīniem un minerālvielām. Vērtīgākie pārtikas produkti ir gaļa, zivis, piena produkti, svaigi augļi un dārzeņi, rupjmaize un maizes izstrādājumi, labāki ir cepti un sautēti, nevis taukos cepti ēdieni.

 

Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem ārsti iesaka lietot produktus, kuros ir daudz omega-3 taukskābju, piem., zivis. Šīs taukskābes mazina onkoloģiskās slimības izraisīto nespēkuun palīdz pieņemties svarā. Vēloties uzņemt nepieciešamo omega-3 taukskābju daudzumu ar tradicionālo pārtiku, katru dienu būtu jāapēd 0,5 kg laša. Tā kā to ir grūti iztēloties, iesakām bagātināt uzturu ar atbilstošu daudzumu šīs taukskābes saturošu produktu, piem., Nutridrink.

 

Ja slimnieks ir zaudējis ķermeņa masu

 

Ja organisma vajadzība pēc uzturvielām pieaug, bet apetīte krītas, ar tradicionālo pārtiku var nepietikt. Tādā gadījumā iesakām papildināt uzturu ar īpašiem pārtikas preparātiem (piem., Nutridrink). To var pievienot ēdieniem, piem., zupām un desertiem, vai lietot starp ēdienreizēm.

 

Ja rodas problēmas

 

Bieži vien onkoloģijas slimniekiem piemērojamās ārstēšanas dēļ rodas rīšanas grūtības. Tāpēc būtu jāsasmalcina vai jāsarīvē pārtika. Ēdiens nedrīkst būt pārāk karsts. Ja ir caureja vai vemšana, noteikti ir jāpapildina zaudētās uzturvielas.

 

Nelabuma sajūtu var mazināt, kaut ko uzēdot no rīta vēl gultā. Noteikti jāizvairās no virtuves smakām. Iesakām bieži dzert atdzeseētus dzērienus starp ēdienreizēm.

 

Ja ēšana caur muti nav iespējama, piem., mutes dobuma rētu dēļ, iesakām nozīmēt rūpnieciski ražotu pārtiku caur zondi, kas ievadīta caur degunu kuņģī vai zarnu traktā. Ārstējošais ārsts nozīmē gan ārstniecisko uzturu, gan arī aprūpi.

 

Ņemiet vērā! Lai organisms nenovārgtu, ikvienam onkoloģijas slimniekam ir jāpievērš uzmanība pārtikas daudzumam un kvalitātei.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.