A A A
Print
Bieži uzdotie jautājumi

Kādam ir jābūt pacienta novietojumam, barojot viņu caur zondi?

Barošanas laikā pacientam ir jābūt pussēdus pozīcijā, ķermenim ir jābūt paceltam 45 grādu leņķī. Ja tas nav iespējams, ir jāpaceļ pacienta galva un jāatbalsta tā ar spilveniem. Personām, kurām ir aptaukošanās un veikta gastrostomija, nebūtu jāguļ uz kreisā sāna, jo iespējama noplūde no stomas.

Cik ilgi var lietot vienu un to pašu pārtiku no iepakojuma?

Sterilu ēdienu iepakojumos (Pack) var lietot 24 stundas, pārtiku pudelēs – 8 stundas, bet citādu pārtiku (pagatavotu no maisījuma, sajauktu ar dabīgiem pārtikas produktiem) – ne ilgāk par 4 stundām.

Cik bieži ir jāmaina zonde?

Ievadīta nazogastrālā zonde ir izmantojama apmēram 6 nedēļas. Pēc šī termiņa tā ir noteikti jāmaina pret jaunu vai nepieciešams izveidot stomu (ja enterālā barošana tiek plānota ilgākam laikam). Caur degunu ievadītas zondes nevar lietot ilgāk par 6 nedēļām komplikāciju riska dēļ (deguna dobuma izgulējumi, gļotādas kairinājums) un zondes sacietējuma dēļ. Gastrostomas derīguma termiņš ir atkarīgs no daudziem faktoriem. PEG bieži vien var izmantot līdz 2 gadiem. G-gastrostomas barošanas zonde ir jāmaina ik pēc 3-6 mēnešiem.

Ko darīt, ja izkrita nazogastrālā zonde?

Ja zonde izkrīt, neuztraucieties. Zondei ir jābūt ievietotai atbilstošā vietā pirms nākamās medikamentu/pārtikas devas ievadīšanas, jo īpaši, ja jūsu šķidrumu balanss ir aprēķināts precīzi vai medikamenti ir jālieto precīzi noteiktos laikos.
a. Ja neesat mācīts, kā ievadāma zonde, NEMĒĢINIET to darīt pats!
b. Ja esat mācīts, kā to izdarīt, sagatavojiet visu nepieciešamo un ievērojiet norādījumus.

Ja jums nav nepieciešamā aprīkojuma, ņemiet vērā tālāk redzamos norādījumus:

 1. Sazinieties ar savu aprūpes iestādi! Precīzi paskaidrojiet, kas noticis. Māsa vai ārsts painteresēsies, kad ir paredzams nākamais barošanas/medikamentu ievadīšanas laiks.
 2. Ja vizīte uz mājām nav iespējama, jums būs jāierodas tuvākajā slimnīcā. Ja tā ir neliela slimnīca, tajā var nebūt zondes maiņai nepieciešamā aprīkojuma vai iestādes personāls var nebūt apmācīts to darīt. Tādā gadījumā jums būs jādodas uz slimnīcu, kurā jums tika ievadīta zonde.
 3. Piezvaniet uz slimnīcu un paziņojiet ārstam, ka atbrauksiet, lai nomainītu zondi. Slimnīcā jau būs sagatavota nepieciešamie materiāli un nodrošināts nepieciešamais personāls.
 4. Ja jums mājās ir rezerves zonde, paņemiet to līdzi, jo slimnīcā var nebūt jums nepieciešamā izmēra un veida zondes. Ja rezerves zondes jums nav vai nezināt, kāds ir jūsu zondes modelis, paņemiet sev līdzi zondi, kas jums izkrita.
 5. Par nomainīto zondi ziņojiet savam ārstējošajam ārstam, lai viņš varētu atzīmēt nākamo zondes maiņas termiņu.
 6. Pasūtiet jaunu rezerves zondi, ja nākotnē gadītos līdzīga situācija.

 

Ko darīt, ja izkrita nazojejunālā zonde?

Ja zonde izkrīt, neuztraucieties, zondei ir jābūt ievietotai atbilstošā vietā pirms nākamās medikamentu/pārtikas devas ievadīšanas, jo īpaši, ja jūsu šķidrumu balanss ir aprēķināts precīzi vai medikamenti ir jālieto precīzi noteiktos laikos.

 1. Zondei ir jābūt ievadītai pirms nākamās medikamentu/pārtikas devas ievadīšanas.
 2. Sazinieties ar ārstu un vienojieties, kur un kad jums var tikt nomainīta zonde.
 3. Piezvaniet uz slimnīcu un dariet zināmu ārstam, ka atbrauksit, lai nomainītu zondi. Slimnīcā jau būs sagatavota nepieciešamie materiāli un nodrošināts nepieciešamais personāls.
 4. Ja jums mājās ir rezerves zonde, paņemiet to līdzi, jo slimnīcā var nebūt jums nepieciešamā izmēra un veida zondes. Ja rezerves zondes jums nav vai nezināt, kāds ir jūsu zondes modelis, paņemiet līdzi zondi, kas jums izkrita.
 5. Par nomainīto zondi ziņojiet savam ārstējošajam ārstam, lai viņš varētu atzīmēt nākamo zondes maiņas termiņu.
 6. Pasūtiet jaunu, rezerves zondi, ja nākotnē gadītos līdzīga situācija.

 

Ko darīt, ja izkrita gastrostoma?

Neuztraucieties! Jaunu caurulīti būtu jāievada pēc iespējas drīzāk, jo barošanas kanāls (stoma) uzreiz sāk dzīt. Ja tā sadzīs, tā būs jāveido no jauna, attiecīgi gastrostomija būs jāveic no jauna.
a. Ja neesat mācīts, kā zonde ievadāma stomā, NEMĒĢINIET to darīt pats!
b. Ja esat mācīts, kā to izdarīt, sagatavojiet visu nepieciešamo un ievērojiet norādījumus.

Ja jums nav nepieciešamā aprīkojuma, ņemiet vērā tālāk redzamos norādījumus:

 1. Uzlieciet uz barošanas kanāla (gastrostomas) marles pārsēju, lai kuņģa saturs neizpilētu uz ādas un drēbēm.
 2. Ja pacientam sāp un viņš var lietot sāpes remdējošus līdzekļus, tad tie viņam ir jādod.
 3. Sazinieties ar aprūpes iestādi! Precīzi paskaidrojiet, kas noticis.
 4. Ja vizīte uz mājām nav iespējama, jums būs jāierodas tuvākajā slimnīcā. Ja tā ir neliela slimnīca, tajā var nebūt aprīkojuma, ar kuru jāmaina barošanas caurulīte, vai iestādes personāls var nebūt apmācīts to darīt. Tādā gadījumā jums būs jādodas uz slimnīcu, kurā jums tika izveidota stoma.
 5. Piezvaniet uz slimnīcu un paziņojiet ārstam, ka atbrauksiet, lai nomainītu gastrostomas caurulīti. Norādiet jums iepriekš ievietotās caurulītes izmēru un veidu. Slimnīcā jau būs sagatavota nepieciešamie materiāli un nodrošināts nepieciešamais personāls. Paziņojiet slimnīcai, ka gastrostomas caurulīti ir jānomaina pēc iespējas ātrāk, lai stoma neaizaugtu.
 6. Ja mājās ir rezerves gastrostomas caurulīte, paņemiet to līdzi, jo slimnīcā var nebūt jums nepieciešamā izmēra un veida caurulītes. Ja rezerves caurulītes jums nav vai nezināt tās modeli, paņemiet līdzi izkritušo gastrostomas caurulīti.
 7. Par nomainīto gastrostomisko caurulīti ziņojiet savam ārstējošajam ārstam, lai viņš varētu atzīmēt nākamo caurulītes maiņas termiņu.
 8. Pasūtiet jaunu, rezerves gastrostomisko caurulīti, ja nākotnē gadītos līdzīga situācija.

 

Ko darīt, ja izkrita jejunostoma?

Neuztraucieties! Jaunu caurulīti jejunostomā būtu jāievada pēc iespējas ātrāk, jo tā var sadzīt dažu stundu laikā.

 1. Uzlieciet uz barošanas kanāla (jejunostomas) marles pārsēju, lai neizlītu zarnu saturs.
 2. Ja pacientam sāp un viņš var lietot sāpes remdējošus līdzekļus, tad tie viņam ir jādod.
 3. Sazinieties ar aprūpes iestādi! Jums būs jānokļūst slimnīcā. Jums būs jāsniedz šāda informācija:
 1. laiks, kad ievietotā jejunostomas caurulīte izkrita;
 2. izkritušās jejunostomas caurulītes veids, nosaukums un izmērs.
 1. Piezvaniet uz slimnīcu un paziņojiet ārstam, ka ieradīsieties, lai nomainītu jejunostomas caurulīti. Slimnīcā jau būs sagatavoti nepieciešamie materiāli un nodrošināts nepieciešamais personāls.

Privātuma iestatījumi

Šeit jūs varat deklarēt un modificēt sīkfailu iestatījumus jebkurā laikā.

Obligāti nepieciešamās sīkdatnes

Tās ir nepieciešamas, lai vietne darbotos, un tās nav iespējams izslēgt. Tās parasti tiek iestatītas tikai atbilstoši jūsu veiktajām darbībām, kas veido pakalpojumu pieprasījumu (privātuma izvēles, pierakstīšanās, veidlapu aizpildīšana utt.). Jūs varat iestatīt pārlūkprogrammu, lai tā bloķētu šīs sīkdatnes vai brīdinātu jūs par tām, bet tādā gadījumā atsevišķas vietnes sadaļas nedarbosies.

Analītiskās sīkdatnes

Tās ļauj mums saskaitīt apmeklējumus un datplūsmas avotus, lai novērtētu un uzlabot mūsu vietnes veiktspēju. Tās parāda, kuras lapas ir populārākas, bet kuras – mazāk populāras, un kā apmeklētāji pārvietojas pa vietni. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, mēs nezināsim, kad esat apmeklējis mūsu vietni, un nespēsim pārraudzīt tās veiktspēju.

Personalizēšanas sīkdatnes

Tās nodrošina uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un personalizēšanu. Tās varam iestatīt mēs vai trešās personas, kuru pakalpojumus esam pievienojuši mūsu vietnēm. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, daži vai visi pakalpojumi var nedarboties pareizi.

Mērķa sīkdatnes

Tās mūsu vietnē izmanto mūsu reklāmas partneri, lai izveidotu jūsu interešu profilu un parādītu jums atbilstošas reklāmas citās vietnēs. Tās neuzglabā tieši personisku informāciju, bet darbojas, unikāli identificējot jūsu pārlūku un interneta ierīci. Ja nepieņemat šīs sīkdatnes, jūs saskarsieties ar mazāk personalizētām reklāmām.
Uzziniet vairāk mūsu paziņojumā par sīkdatnēm.